Zrození disentu: šedesátníci a tání na Ukrajině (1956-1965)

Kód: 145882
Historie
Neohodnoceno
650 Kč –10 %
zd
650 Kč –10 % 585 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kniha vypráví příběh skupiny ukrajinských spisovatelů, básnířek, literárních kritiků a intelektuálů, kteří v době tzv. Chruščovova „tání“ na Ukrajině formovali kulturní opozici vůči sovětskému režimu a vešli ve známost jako generace „šedesátníků“.

Postupné odhalení historických zločinů sovětské vlády, pochopení politiky rusifikace a oponování oficiální cenzuře přivedlo šedesátníky do disentu. Po krátkém období relativního uvolnění na začátku šedesátých let byla řada intelektuálů perzekvována a vězněna. V knize jsou zmapovány životní příběhy ukrajinských intelektuálů a jejich přerod z relativně loajálních sovětských občanů na disidenty. Tyto příběhy jsou zmapovány v rámci širšího historického kontextu své doby a kontroverzního sovětského „tání“. Zvláštní důraz je kladen na pochopení národnostní politiky v SSSR v definovaném období a na rusko-ukrajinské vztahy. Publikace osvětluje koloniální podstatu těchto vztahů, která se nakonec hybnou stala silou pro vznik ukrajinského disentu.

Kniha je založená na zpracování řady rozhovorů s aktéry ukrajinského disidentského hnutí a archivních pramenů, včetně nedávno objevených složek z archivu SBU (KGB) v Kyjevě.

Doplňkové parametry

Kategorie: Krakatit
Hmotnost: 0.65 kg
Autor: Radomyr Mokryk
Formát: 139 x 207 mm, vázaná s přebalem
Počet stran: 484
Rok vydání: 2024
Vydavatel: Academia
EAN: 9788020034908

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: