Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740-1866

Kód: 018391
Neohodnoceno
399 Kč –10 %
16728 treba i zelezem a krvi prusko rakouske valky 1740 1866
399 Kč –10 % 359 Kč
Skladem
fakt@fakt$Karel Richter$#

Detailní informace

Detailní popis produktu

České země byly v důsledku svého pevného včlenění do habsburské monarchie nuceny sdílet s ní všechny její válečné strázně. Platí to i o prusko-rakouských válkách, jejichž dramatické děje se odehrávaly převážně na území Slezska, Moravy a Čech.
Pruský král Friedrich II. zahájil vpádem do Slezska koncem roku 1740 tzv. „Slezské války“, jejichž výsledkem bylo odejmutí Kladska a Slezska z historického celku českých zemí. V tzv. „Sedmileté válce“, rozpoutané po necelém desetiletí míru, potvrdil svou územní loupež a ani v nepříliš dlouho trvající tzv. „Bramborové válce“ nedlouho po válce sedmileté nedosáhlo Rakousko navrácení ztracených území.
Nedořešený spor o vedoucí postavení v Německu pak čekal na své rozuzlení téměř celé století. Rozhodla jej až válka, kterou Prusko rozpoutalo v roce 1866. Skončila drtivou porážkou Rakouska v jednom z nejdramatičtějších a nejkrvavějších vojenských střetů devatenáctého století – v bitvě u Hradce Králové – a po ní následným rychlým ústupem zdecimované rakouské armády. Byla to poslední z řady prusko-rakouských válek, či spíše poslední fáze jedné a téže dlouhodobé války o nadvládu v Německu, jejímž definitivním důsledkem bylo vybudování imperiální německé říše.
Kniha nabízí v historických souvislostech nový úhel pohledu na všechny uvedené války.

Doplňkové parametry

Kategorie: Krakatit
Hmotnost: 0.3 kg
Autor: Karel Richter
Cyklus: Polozapomenuté války
Formát: 155 x 210, pevná vazba s přebalem
Počet stran: 432
Rok vydání: 2007
Vydavatel: Epocha

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: