Revi 123
Kód: 067422Související produkty
Detailní popis produktu
2 Zlín Z-37 Čmelák, autor Bohumír Budík
4 Nebeský jezdec Jaroslav Doktor (1. část), autor Pavel Vančata.
U příležitosti 111. výročí narození přinášíme třídílnou biografii Jaroslava Doktora, předválečného vojenského a dopravního pilota, který se v létě 1940 stal jedním ze zakládajících příslušníků 311. československé bombardovací perutě RAF.
10 Electric Intruder neboli Grumman EA-6A (Dokončení), autor Martin Pospíšil
14 „Španělák Felipe“ – Aero A-101 ve službách republikánského letectva 1938–1939, autor Martin Vyroubal.
Dodávka československých dálkozvědných a lehkých bombardovacích „Aerovek“ A-101 do Španělska uskutečněná v roce 1937 pokračovala v roce 1938. Prvních dvaadvacet strojů bylo sice zabaveno povstalci na lodi Hordena (15. dubna 1937), zbývajících šest letounů Aero A-101 se však o rok později nakonec k republikánům dostalo.
20 ´nitrianský kaleidoskop´ – Fotostřípky ze života aviatického i jiného leteckého pluku 3 v letech 1925–1927, autor Michal Ovčáčík
Vojenský letecký svět první republiky byl bez nadsázky barvitý – ať již co do rozmanitosti použité letecké techniky, vybavení jednotek týlového zabezpečení či počtu letišť nebo pomocných zařízení. Avšak v archivech dochovaná strohá dobová úřední dokumentace ve formě hlášení, přehledů, rozkazů a zpráv o nehodách zdaleka nemůže dopodrobna vystihnout „ducha“ doby a denní vojenskou „pestrost“. Poněkud jiný – živý – náhled, viděný očima příslušníků mužstva či poddůstojníků, lze nalézt v neoficiálních kronikách či soukromých albech, kterých se bohužel do dnešní doby zachovalo jako šafránu. Vyprávějí o běžném „vojančení“ u různých leteckých útvarů, i když jejich vypovídací schopnost veskrze závisela na umu a kreativitě toho kterého zpracovatele.
Jedním z takto dochovaných dokumentů je i album příslušníka útvarové fotočety nitranského leteckého pluku, svob. Zikmunda Pivoňky, z období jeho služby vlasti v letech 1925–1927. Pravda, tento fotomechanik nebyl žádný spisovatel, neboť své zážitky „vtělil“ jen do podoby jemu blízkému materiálu – fotografií, doplněných skrovnými informacemi a občas i trefnými popiskami. To však neubírá na jejich kvalitě a zajímavosti, ba naopak přináší svědectví doby srozumitelnou formou.
25 Ze stříbrného plátna za mířidla půlcouláku aneb zasloužená Air Medal (1. část) – Clark Gable, autor Pavel Türk, autorem bokorysu B-17, na níž Clark Gable letěl na svou první misi, je Dušan Šimek
32 Oeffagy C.II série 52 a 52.5 (2. část), autor Bohumír Kudlička
38 S černými pruhy nad Filipínami a Japonskem – Mustangy 5. Air Force (1. část), autor Martin Pospíšil, kresby P-51 Vašo Hochmuth
44 Modely v zaměřovači: F-35B VMFA-121 „Green Knights“, 1/72, Academy– V-156F Vindicator „Aéronavale Service“, 1/48, Special Hobby – B-10 EXPORT WC/WAN, 1/72, Azur FRROM – Servus chlapci, 1/72, Eduard – Dewoitine D.500, 1/32, DORA WINGS – Donryu, 1/72, Rising Decals – atd.
52 Přistálo na redakčním stole
56 Recenze – kritika
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Krakatit |
|---|---|
| Hmotnost: | 0.15 kg |
| EAN: | 9771211074005 |
| Autor: | Různí |
| Cyklus: | Revi |
| Formát: | 297 x 210 mm, sešit |
| Počet stran: | 56 |
| Rok vydání: | 2020 |
| Vydavatel: | Petr Stachura |
| Díl: | 123. |
| EAN: | 9771211074005 |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
