Na nebi hrdého Albionu 7. část

Kód: 018202
Neohodnoceno
890 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

„... položil svůj život v boji proti nepříteli jako věrný syn své země a statečný obhájce našich společných ideálů a svobody.“ Těmito slovy div. gen. RNDr. Karel Janoušek, KCB, inspektor čs. letectva ve Velké Británii, v roce 1945 uzavíral oznámení o smrti československého letce jeho rodině. Pokud se příbuzní nic bližšího nedozvěděli od kamarádů padlého, zůstávaly podrobnosti obvykle skryty v archivech – nejen československých, britských či francouzských, ale v mnoha případech i v archivech německých.
Ovšem tato kniha, na níž autor pracoval bezmála čtvrtstoletí, nemá za cíl jen opravovat či doplňovat seznamy padlých čs. letců, neboť není „jen“ o nich. Autor totiž celou věc posunul na kvalitativně zcela novou úroveň - aby problematika nebyla nahlížena výhradně z hlediska ztrát na životech, jakkoli je toto hledisko legitimní. Černá kronika československého letectva je totiž podrobným přehledem všech zjištěných leteckých (a nejen leteckých) nehod, jejichž účastníky čs. letci byli. Dnešní terminologií bychom je označili jako letecké mimořádné události, tedy katastrofy, havárie a poškození techniky, včetně poškození způsobených zásahem nepřítele. Zahrnuje tedy všechny kategorie újmy na letecké technice (od totálně ztraceného až po lehce poškozený letoun) či na personálu (mrtvý, nezvěstný, zajatý, zraněný či zcela nezraněný letec).
Vedle Hurricanů, Spitfirů, Wellingtonů či Liberatorů, na nichž měli čs. letci celkem 80 % veškerých svých „leteckých mimořádných událostí“, zde naleznou čtenáři i „incidenty“, které naše letce postihly za řízením Beaufighterů, Mosquit, ale i z našeho hlediska raritnějších typů, jako byly Typhoony, Mustangy, Tomahawky, Defianty, Hampdeny, Whitleye, Beauforty, Ventury, Hudsony, Cataliny, Mitchelly, Lancastery, Halifaxy, ale i na celé plejádě školních, cvičných a dopravních strojů.

Doplňkové parametry

Kategorie: Literatura faktu
Autor: Jiří Rajlich
Formát: 230 x160, pevná vazba
Počet stran: 856
Pořadí vydáni: první
Rok vydání: 2005
Vydavatel: Svět křídel

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: