Na nebi hrdého Albionu 5. část

Kód: 018200
Neohodnoceno
820 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

Předposlední část ambiciózního projektu, mapujícího den po dni činnost československých letců ve Velké Británii v dobách druhé světové války, je věnována válečnému roku 1944.
Pro československé letce byl především rokem spojenecké invaze do Francie, jejíž podpory se zúčastnily všechny čtyři československé perutě, zformované v rámci RAF. Tři stíhací (č. 310, 312 a 313), čerstvě přezbrojené na moderní Spitfiry LF.Mk.IXC, krátce předtím utvořily 134. československé stíhací křídlo, určené k bezprostřední letecké podpoře operace Overlord. V jejím vlastním průběhu se svých úkolů zhostily úspěšně stejně jako při podpoře výsadkové operace Market-Garden v Nizozemsku, kterou však jako celek za zdárnou považovat nelze. Podpory invaze se zúčastnila i 311. bombardovací peruť se svými Liberatory GR.Mk.V. Nejprve bránila přístupové prostory k invazní oblasti, poté se přesunula do Skotska, aby až do konce války operovala v blízkosti Norska. Docílila přitom další úspěchy v bojích proti německým ponorkám. Svůj díl práce odvedli i tehdy již nepříliš četní příslušníci britských jednotek – stíhacích, nočních stíhacích, bombardovacích, průzkumných či dopravních.
Stejně jako předchozí části této dosud nejúplnější a nejpodrobnější historie čs. letectva ve Velké Británii, i tuto renomovaný vojenský a letecký historik pojal osvědčeným způsobem. Po krátkém úvodu, charakterizující tento válečný rok a činnost letectva na západní frontě, následuje vlastní kalendárium. Není v něm opomenuta žádná událost, vztahující se k předmětné problematice. Jsou zde zaznamenány všechny organizační, dislokační, výzbrojní a velitelsko-personální změny u československého letectva. Hlavní část kalendária je však věnována vlastní operační činnosti čs. letců ve službách RAF. Není v něm opomenuto žádné dosažené vítězství, ani utrpěná ztráta; většinou jsou identifikováni i konkrétní protivníci čs. letců. V graficky odlišených partiích čtenář nalezne desítky biografických črt nejvýznamnějších letců, dále přehledné tabulky, bojová hlášení či vzpomínky pamětníků. Celkový dojem umocňují čtyři stovky dokumentárních fotografií, několik desítek barevných bokorysů letounů a četné faksimile dobových dokumentů.

Doplňkové parametry

Kategorie: Literatura faktu
Autor: Jiří Rajlich
Formát: 230 x160, pevná vazba
Počet stran: 750
Pořadí vydáni: první
Rok vydání: 2003
Vydavatel: Svět křídel

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: