Sto let od počátku první světové války

kategorie: Military, Novinky, Literatura faktu
165 Kč s DPH
ks   
Autor Kolektiv autorů
Vydavatel
Institut Václava Klause právě vydává svoji v pořadí již třináctou publikaci, která má titul „Sto let od počátku první světové války“.

Sborník je uveden předmluvou Václava Klause.

V části A přinášíme texty ze semináře „Sto let od počátku první světové války“ z 16. června 2014. Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl argumentuje, že první světová válka otřásla veškerými autoritami tehdejší společnosti. Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů zkoumá systémové příčiny první světové války a její význam pro současnost. Ladislav Tajovský ukazuje, že první světová válka nastartovala proces marginalizace Evropy, který se do dnešních dnů nepodařilo zastavit ani zbrzdit. Vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík vykládá první světovou válku jako počátek války kulturní.

V části B uveřejňujeme další zajímavé doplňkové texty. Publicista Václav Vlk st. ve svém obsáhlém textu rozebírá průběh první světové války a pád austroslavismu. Profesor Filozofické fakulty UK Robert Kvaček zkoumá vývoj české společnosti po Sarajevu 1914. Přetiskujeme i pastýřský list arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky o první světové válce z 22. června 2014. Josef Tomeš z Masarykova ústavu Akademie věd diskutuje českou politickou realitu v předvečer první světové války. Profesor medicíny z Ostravy Rajko Doleček připojuje vzpomínku na Gavrila Principa a sarajevský atentát.

V části C najde čtenář důležité historické přílohy. Prvním dokumentem je rakousko-uherské ultimátum Srbsku z 23. července 1914. Druhým dokumentem je provolání Františka Josefa I. „Mým národům“ z 28. července 1914, v němž Rakousko-Uhersko vyhlašuje válku Srbsku. Třetím dokumentem je Manifest českých spisovatelů ze 17. května 1917, který vyzývá české poslance Říšské rady, aby přestali být loajální s Rakousko-Uherskem a podporovali práva českého národa.

Nově přidáno

obrázek
FANTASY ART OF FRANK FRAZETTA - 2021 CALENDAR

Aktuality

Soboty máme znovu otevřeno!

S radostí oznamujeme, že po krátké letní pauze se u nás můžete znovu zastavit i mimo všední dny a... celá novinka...

Novinky

FANTASY ART OF FRANK FRAZETTA - 2021 CALENDAR

DRAGONS - 2021 CALENDAR BY CIRUELO

THE FANTASY ART OF ROYO - OFFICIAL 2021 KALENDÁŘ

Jules Verne: Závěť výstředníka

Ilustrovaná historie létání

Čaropisci - Záhutí 1

O dracích a lidech

Královna ničeho

Prodejce

Duna

Nejprodávanější

DC KK 97: Páni času - Na konci času

DC KK 96: Liga spravedlnosti - Vzestup a pád

Metabaron (váz.)

DC KK 94: Mladí titáni - Návrat Donny Troyové

DC KK 95: Batman a outsideři

Tiger v bahně

NHM 104: Iceman

Peloponnéská válka

Železnice objektivem A. Lufta a H. Navého (2)

Železnice objektivem A. Lufta a H. Navého (1)