BATERIOVÉ PANCÉŘNÍKY BRITSKÉHO KRÁLOVSKÉHO NÁMOŘNICTVA

kategorie: Zbraně a technika, Novinky, Military
319 Kč s DPH


Titul je vyprodán

Autor Milan Jelínek
Cyklus Námořní žurnál historický
Vydavatel Kanon
Formát 210 × 297, lepená měkká
Počet stran 108
STAVBA VÁLČNÝH LODÍ V LONDÝNĚ 1860-1912
V Námořních žurnálech historických se lze dočíst, že určitá loď, jejíž osud jsme vylíčili a případně popsali její konstrukci, vznikla tam a tam, v té či oné loděnici. Zpravidla čtenáře takové sdělení až tak nezajímá, ale my jsme se rozhodli na téma se podívat. Stálo to zato! Odkryl se nám svět, jaký by měl každý fanda námořní historie (v tomto případě v druhé polovině 19. století) aspoň trochu poznat, neboť bez něj si nelze vylepšit představu o tom, jak někdejší obrněnce vznikaly – svět doků, dílen, skluzišť, jeřábů, strojíren a kotláren, dělovek, lanáren a plachtoven… V první práci na to téma jsme nahlédli jen do Londýna, abychom poznali slavné loděnice na Temži – jednak královské v Deptfordu a Woolwichi, jednak soukromé: THAMES IRON WORKS, J. & W. DUDGEON, JOHN I. THORNYCROFT, R. & H. GREEN, SAMUDA BROTHERS aj., strojírnu MAUDSLAY, SONS & FIELD i strojírnu jejího velkého konkurenta JOHN PENN AND SONS, významnou RAVENHILL AND RENNIE… Ano, bývala to velká jména, ba v uctivém povědomí britských a světových fandů válečných lodí jsou dodnes! Přečtete si o nich v úvodní v vodí části avizované publikace.

BATERIOVÉ PANCÉŘNÍKY BRITSKÉHO KRÁLOVSKÉHO NÁMOŘNICTVA 1862-1868
Sotva se za krymské války předvedly u Kinburnu první novodobé pancéřované plovoucí baterie Francouzů, bylo jisté, že vývoj válečné lodě pro generální námořní bitvy i pro boj s pobřežními fortifikacemi tenduje ke vzniku brněním ověšených plavidel fregatní třídy. Takovou loď Francouzi sestrojili – byla to L´GLOIRE a do služby vstoupila v r. 1860. Na londýnské Admiralitě by možná vzbudila poprask, kdyby jedna taková, ale mnohem větší a zbrojně silnější i plavebně rychlejší už rok nebyla ve stavbě v loděnici Ditchburn & Mare potažmo Thames Iron Works and Shipbuilding v Londýně, rovněž paroplachetník. Když tam na podzim loď dokončili, stal se WARRIOR, jak byla loď nazvána, první v řadě proslulých bočně pancéřovaných bateriových lodí Královského námořnictva, usilujícího po celá šedesátá léta o dosažení výrazné převahy nad pancéřovým loďstvem Francouzů. K tomu měla zakrátko přispět i stavba prvních věžových lodí a centrálně-kasematních obrněnců i konverze rozestavěných paroplachetních dřevěných lodí na pancéřníky… V první části této práce tedy podrobně pojednáváme o britských bateriových obrněncích WARRIOR a BLACK PRINCE, DEFENCE a RESISTANCE, ROYAL OAK, HECTOR a VALIANT, ACHILLES, PRINCE CONSORT a CALEDONIA a OCEAN, LORD CLYDE a LORD WARDEN, MINOTAUR a AGINCOURT a NORTHUMBERLAND.
Netrvalo dlouho a bylo jisté, že na začátku šedesátých let 19. století započatá kariéra bočně pancéřovaných bateriových obrněnců je ohrožena vzrůstající hmotností stále silnějšího pancíře v kombinaci s potřebou instalace stále těžších děl, schopných takové pancíře destruovat. Ve Velké Británii tedy započali se stavbou zprvu malých jednotek, v nichž hlavní úderná síla – čtyři velmi těžká děla – stála v centrální, středolodní kasematě, s určitou možností některých pálit téměř vpřed či téměř vzad, přičemž kasemata byla hrubě pancéřovaná, silný pás zůstal i v oblasti vodní čáry, zatímco ostatní partie těchto lodích chráněné nebyly. Pozoruhodné také je, že i v tomto případě Admiralita rozhodla o přestavbě několika rozpracovaných dřevěných jednotek na centrálně-kasematní. Takové obrněnce sice měly vyšší bojovou hodnotu než bateriové, ale z taktického hlediska je překonávaly barbetové a věžové obrněnce, více disponované k manévrovému boji, které nakonec nechaly rychle zestárnout i nejnovější a největší britské exempláře centrálně-kasematních obrněnců… V druhé části práce najdete tedy podrobné konstrukční popisy lodí RESEARCH, ENTERPRISE, FAVORITE, ZEALOUS, PALLAS, BELLEROPHON, ROYAL ALFRED, PENELOPE, HERCULES, REPULSE, AUDACIOUS, INVINCIBLE, IRON DUKE, VANGUARD, SULTAN, SWIFTSURE, TRIUMPH, ALEXANDRA a SUPERB.Nově přidáno

obrázek
Jules Verne: Závěť výstředníka

Aktuality

Soboty máme znovu otevřeno!

S radostí oznamujeme, že po krátké letní pauze se u nás můžete znovu zastavit i mimo všední dny a... celá novinka...

Novinky

Jules Verne: Závěť výstředníka

Ilustrovaná historie létání

Čaropisci - Záhutí 1

O dracích a lidech

Královna ničeho

Prodejce

Duna

Čtyřměstí - Ve stínu oskeruše 2

Zajatec Noci

DC KK 97: Páni času - Na konci času

Nejprodávanější

DC KK 97: Páni času - Na konci času

DC KK 96: Liga spravedlnosti - Vzestup a pád

Metabaron (váz.)

NHM 105: Banshee

DC KK 94: Mladí titáni - Návrat Donny Troyové

DC KK 95: Batman a outsideři

Tiger v bahně

Nájezdník z Pustiny

NHM 104: Iceman

Železnice objektivem A. Lufta a H. Navého (2)