Britské vlajky hrdě vlají

kategorie: Zbraně a technika, Literatura faktu, Novinky, Military
185 Kč s DPH


Titul je vyprodán

Autor Milan Jelínek
Cyklus Námořní žurnál historický
Vydavatel Kanon
Formát 210 × 297, lepená měkká
Počet stran 58
Publikace s trojím pojednáním na témata diferencovaná v čase, avšak se společným jmenovatelem, jíž je britský námořník ve válce.

„Bombardování Alexandrie“ je obsáhlá stať věnovaná významné operaci Středomořského loďstva Královského námořnictva, která souvisela s upevňováním pozic Velké Británie v oblasti východního Středomoří. Těžkého ostřelování pevností významného egyptského přístavu Alexandria, v níž v r. 1882 došlo k závažným proticizineckým nepokojům, se zúčastnily všechny významné těžké lodě britského Středomořského loďstva pod adm. Seymourem (INFLEXIBLE, MONARCH, ALEXANDRA…) a řada menších lodí včetně dělových člunů. Jejich palba 11. července onoho roku rozvrátila egyptskou palbu, a umožnila výsadek vojenských jednotek, načež Britové táhli na Káhiru, kterou v září dobyli… na blízkém pobřeží. O této události se u nás píše marginálně, a toto pojednání je zřejmě zatím nejobsáhlejší, jaké se u nás v té věci publikovalo.

„Podivná 10. eskadra“ je stať vracející se do r. 1915. Způsobů, jak obelstít námořního nepřítele, zná historie řadu, ale nikdy nebyly sestrojeny tak velké klamavé lodě, jaké se na počátku Velké války rozhodlo pořídit si Královské námořnictvo, aby odvedlo pozornost německého protivníka od utajovaných příprav k významným námořním operacím - např. stíhaní německé Východoasijské eskadry křižníků adm. M. von Spee. V této stati jednotky 10. eskadry, do níž byly „dummy-ships“ začleněny, popisujeme a stručně uvádíme jejich kariéry.

„Zkáza Force Z“ nás zavádí do jižní Asie v r. 1941. Připlutí bitevních lodí - nové PRINCE OF WALES a staré REPULSE (bývalý bitevní křižník) do britského Singapuru t. r. bylo nejen velkou společenskou událostí, ale především aktem význačného posílení britských a vůbec spojeneckých sil v této oblasti v době, kdy Japonci zahajovali válku s USA i Spojeným královstvím. Hned první výpad Force Z, jak bylo uskupení lodí kolem obou obrněnců označeno z londýnské Admirality, však skončil katastrofou. Záměr byl ostřelováním zamezit vyloďování japonských jednotek na thajském pobřeží, z toho však sešlo, a eskadra se od severu 10. prosince t. r. vracela na základnu. Jenže ji objevily japonské ponorky a posléze na ni zaútočily formace japonských bombardovacích a torpédových letadel. Obě těžké lodě byly potopeny a jedinou utěšující skutečností bylo, že kolem dvou tisíc mužů posádek bitevníků se podařilo zachránit na doprovodných torpédoborcích; okolo 850 členům posádek však už nepomohlo nic… Japonský zdařilý útok na obě velké britské lodě byl první frapantním důkazem, že letectvo bude mít v nastalých námořních bojích převahu, ač do prosince 1941 mělo mnoho admirálů a důstojníků Královského námořnictva názor opačný.


Nově přidáno

obrázek
Konec civilizace

Aktuality

Novinky

Konec civilizace

Krev říše - Bohové Prachu a krve kniha 3

Neználci

Strašáci

Komiksový výběr Spider-Man 35: Kravenův poslední lov

Dogman a Superkotě

Eichmann:Architekt holocaustu

Mezi dvěma ohni

Tvář Vody

Karel Gott - Ilustrovaný životopis

Nejprodávanější

Čtyřlístek: Tančící voda (váz.]

DC KK 97: Páni času - Na konci času

Temný elf 1 - Domovina

NHM 115: Neoblíbený Iron Man

Američtí bohové 3: Okamžik bouře

Šedá zóna

Třináct dnů guerilly

Sníš o druhé zemi

Nad moři a oceánem

Návrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahuje