Historie chemického vojska (1919-2009)

kategorie: Zbraně a technika, Novinky, Military
429 Kč s DPH


Titul je vyprodán

Autor Vladimír Kubánek
Vydavatel Vladimír Kubánek
Formát 148x209 pevná
Počet stran 306
Rok a pořadí vydání 2012 (první )
Doposud nevyšla kniha, která by komplexně popsala vznik a vývoj „plynové služby“ a následně „chemického vojska.“ Autor, který sloužil v armádě jako chemik u elitní 1. tankové divize, se pokusil tuto skutečnost napravit. Výchozím zdrojem informací byly chemické sborníky vydané před rokem 1989, které byly v některých kapitolách poplatné době, ale faktografické údaje jim však nelze upřít, i když ne všechny jsou přesné. Autor při zpracování knihy oslovil přes 60 bývalých chemiků, kteří větší či menší měrou přispěli k doplnění a upřesnění údajů (např. gen. M. Budský, plk. D. Koníček, plk. M. Zeman, pplk. F. Vorálek, prof. Ing. J. Matoušek, DrSc., pplk. Dr. P. Minařík, CSc. - Vojenský ústrední archiv – Praha aj.). V knize jsou uvedena v maximální míře jména vojenských chemiků, kteří se na budování plynové služby a chemického vojska významnou měrou podíleli nebo působili v různých chemických funkcích v Československé armádě, ČSLA, AČR a ASR. Mimo jiné obsahuje fotografie a životopis velitele ZBP a NCHV brig. gen. Oskara SCHREIBERA (STARKOČE), genmjr. Františka JAROLÍMA, genmjr. Ludvíka ONDRŮJE, genmjr. Jána FRANKA, genmjr. Ervína ĽAHKÉHO, genmjr. Miroslava BUDSKÉHO, genmjr. Josefa ČERNÉHO a plk. gšt. Františka KOZÁKA.

Kniha obsahuje citace originálních dosud nepublikovaných dokumentů a zajímavé fotografie, např. z výcviku v 50. letech, skladů BOL za 1. republiky, VCHTÚ, prvorepublikového odmořovacího automobilu vz. 38 aj. V knize jsou rovněž zapracovány osobní zážitky (historky) autora a dalších příslušníků CHV ze služby v ČSLA.

Kniha je jedinečným dílem k osvěžení vzpomínek (a slábnoucí paměti) vojenských chemiků (Čechů a Slováků) na vlastní vojenské působení v armádě, i když sloužili kdekoliv. V dalších letech bude jejich dětem, vnukům a pravnukům vypovídat o vojenském životě otců, dědů a pradědů, i když už tady nebudou. Kniha by neměla chybět v knihovně žádného vojenského chemika, ať už vojáka z povolání nebo základní služby. Pravděpodobně již lépe historie CHV nebude zdokumentována, protože pamětníci nám postupně odcházejí sloužit v chemickém vojsku na nebesích.

Nově přidáno

obrázek
Balada o ptácích a hadech

Aktuality

Soboty máme znovu otevřeno!

S radostí oznamujeme, že po krátké letní pauze se u nás můžete znovu zastavit i mimo všední dny a... celá novinka...

Novinky

Balada o ptácích a hadech

Barbora a zlatý robot

Aero 71: MiG-21 MF v čs. a českém letectvu 4.díl

Česká škola na Sibiři

Historie špionáže

Hádanky a hlavolamy-Umění válečnictví

O válce

Alt-Life

Stíny nad Trevírem

Bezhvězdné moře

Nejprodávanější

DC KK 97: Páni času - Na konci času

DC KK 96: Liga spravedlnosti - Vzestup a pád

Metabaron (váz.)

Nemám ústa a musím křičet

Tiger v bahně

Nájezdník z Pustiny

DC KK 94: Mladí titáni - Návrat Donny Troyové

DC KK 95: Batman a outsideři

Železnice objektivem A. Lufta a H. Navého (2)

NHM 105: Banshee