Opevněná linie v oblouku Odry a Varty

kategorie: Pevnosti a opevnění, Military, Novinky
179 Kč s DPH
ks   
Autor Kolektiv autorů
Vydavatel
Formát 210x297, brožovaná
Počet stran 19
Rok a pořadí vydání 2010 (první )
Opevněná linie v oblouku mezi řekami Odra a Varta, s původním německým názvem Festungsfront Oder-Warthe-Bogen, je fenoménem evropské vojenské architektury 20.století. Byla budována v letech 1935 - 1938 na území tehdejšího Německa jako obranná linie proti Polsku. Její centrální část čítající desítky nadzemních objektů, kilometry protitankových zátarasů a rozsáhlý systém podzemních chodeb, přitahuje jako magnet milovníky opevnění z celého světa. Na rozdíl od mnoha jiných evropských opevnění se centrální část linie v oblouku Odry – Varty zachovala ve stavu umožňujícím přístup návštěvníků.
Opevnění se stalo předmětem mnoha dohadů a spekulací, jejichž příčinou mohl být nedostatek technické dokumentace anebo neprofesionální vědecký přístup.
Vlivem náhody se v roce 2008 v prostoru opevnění sešli jeho čeští obdivovatelé a polští odborníci zabývající se výzkumem netopýrů. Toto setkání iniciovalo vzájemnou spolupráci při zaměřování podzemních chodeb a při jejich přesném zmapování.
Původně měla tato činnost sloužit výhradně pro výzkum a ochranu netopýrů, ale již v čase společných prací vznikla myšlenka, zda by bylo možné vydat sérii publikací, která by zahrnovala jednak fotodokumentaci a jednak plány podzemního systému. V neposlední řadě by toto dílo mělo také poskytnout informace o území Natura 2000 „Netopýrek“, jehož cílem je ochrana unikátního, a v Evropské unii největšího zimoviště netopýrů.
První z těchto publikací, která obsahuje dokumentaci Dělostřelecké tvrze č. 5, společně s bojovým objektem Pz.W. 714 (zvaná též Petla Boryszynska-Boryšínská smyčka), se Vám nyní dostává do rukou. Věříme, že Vám přiblíží ať již podzemní prostory opevnění či život netopýrů.
Brožura obsahuje podrobný plán v měřítku 1:1000 a detailní řezy šachtami objektu. Kromě češtiny je publikace i německy, anglicky a polsky.

Nově přidáno

obrázek
Persepolis

Aktuality

Novinky

Persepolis

Morgavsa a Morgana - Kočkonautky

Agent s cejchem smrti

Morgavsa a Morgana - Princezna čarodějka

Toulavá země

Iáson a argonauti

Pérák: Jantarová komnata

Death Note: Povídky

Spy x Family 2

Liga spravedlnosti: Žádná spravedlnost

Nejprodávanější

Veterán

Kalendář nástěnný 2022 Veteráni silnic

Otrok megaměsta

Do pekla a zpět

Zimoděj

VELKÁ SLEVA KNIH Z NAKLADATELSTVÍ NAŠE VOJSKO SE SEZNAMEM!

Naruto 52: Shledání týmu 7

Gantz 30

Nebezpečí z vesmíru

Pancéřový automobil Škoda PA-II: