Chebsko za soumraku

kategorie: Literatura faktu
250 Kč s DPH
ks   
Autor Stanislav Wintr
Vydavatel Svět křídel
Formát 150x210, pevná vazba
Počet stran 218
Rok a pořadí vydání 2010 (první )
Text knihy Stanislava Wintra Chebsko za soumraku z roku 2008 je již osmou knihou tohoto chebského spisovatele. Tentokrát zvolil na rozdíl od předešlých, historicky zaměřených publikací o postavách napoleonské doby či o osobnostech hudebních skladatelů téma naprosto jiné. Téma povýtce osobní a z doby nedávno minulé, kterým se pokouší popsat, zpřítomnit a pochopit jedno z nejhorších období nejnovější české skutečnosti na příkladu prostých událostí jednoho maloměsta. Potýká se tak s obecnějším problémem literárního zpracování období absurdního bezčasí směšné a přitom hrůzné normalizace lidských životů v době budování vyspělého socialismu v Čechách.
Stanislav Wintr, vycházeje ze své zkušenosti znalého sestavovatele faktografických textů, učinil proto i komentované vyprávění absurdního případu Jáchyma Vernapa, který má být odsouzen za poslouchání a přehrávání magnetofonových nahrávek ze silvestrovského pořadu z roku 1968, základní kostrou svého textu. To samo o sobě ovšem nevytváří žádný objevný text. Ten by takto, i sebelépe zpracován, zůstal pouhou kuriozitou. Vedle této synchronně podané dokumentace jednoho případu z 1. poloviny sedmdesátých let vzniká ucelený text nové knihy až včleněním chronologického kronikářského vyprávění od roku 1945.
Propojení a sjednocení obou rovin vyprávění v závěru knihy není jen formálním svorníkem jednoho společného textu, ale odpovídá i výstavbě celé knihy. A tím i v neposlední řadě zdařilému zpracování nelehkého tématu. V celkem 16 kapitolách (a přímo pojmenované v podkapitolách) se tak pravidelně střídají, překrývají a doplňují textové části případu Vernap a kroniky. Obě tematické roviny jsou uvnitř svých předurčení doplňovány a ozřejmovány stylově odpovídajícími textovými prefabrikáty – Vernap úředními dopisy a kronika pak prozaickými texty.
Novost a přínos Wintrova textu při zpracování tohoto tématu spočívá pak nejen ve vytvoření nového textu jako typu reportážního a klíčového románu, ale i v začlenění dobové dokumentační roviny novinových článků, která prochází oběma tematickými rovinami knihy. Z koláže a zdánlivě roztroušené mozaiky jednotlivostí tak vzniká nové sdělení, kterým celkový text výrazně překračuje pouhé sdělení regionální kuriozity.

Nově přidáno

obrázek
XB-1 6/2020

Aktuality

Novinky

XB-1 6/2020

Červený trpaslík

Město v oblacích

Sestup andělů - Oddanost a čest

Stranger Things: Šestka (Předobjednávka - 16.6.2020)

Dobrodruh Timo 1 (Předobjednávka - 16.6.2020)

Orange 1 (Předobjednávka - 16.6.2020)

Obránci civilizace

Komiksový výběr Spider-Man 19: Ten druhý (část I.)

Pragocalypsa 3: Dědictví zkázy

Nejprodávanější

Usagi Yojimbo 33: Skrytí

DC KK 88: Království tvé (část I.)

DC KK 89: Království tvé (část II.)

DC KK 87: JSA - Budiž spravedlnost

DC KK 86: Legie superhrdinů - Sága velké temnoty

Exportní lehké tanky Praga / Export Light Tanks

Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939-1945

Zahraniční armáda 1939-1945-Místo narození:politický okres Nové město na Moravě

Měsíční zahrady

Říše